Fyne Audio – F702SP i F703SP z technologią z topowej serii „F1”

By Michał Czarnota Fyne Audio, Kolumny Głośnikowe, Prezentacja produktu Brak komentarzy do Fyne Audio – F702SP i F703SP z technologią z topowej serii „F1”

Firma Fyne Audio wprowadza do swojej oferty nowe modele podłogowych kolumn głośnikowych otwierających najnowszą linię F700SP (Special Production), które zawierają w sobie rozwiązania techniczne i technologie obecne w topowej linii F1. Dwa modele F702SP i F703SP miały swoją premierę na właśnie zakończonej wystawie The Bristol Show 2024.

 

Korzystając z ekskluzywnych odmian przetworników IsoFlare™ (punktowe źródło dźwięku) i rozbudowanego systemu portów BassTrax™Tractrix, które stosowane były dotąd w ekskluzywnych modelach F1-8S i F1-10S, FyneAudio proponuje kolumny głośnikowe zdolne do wytwarzania dźwięku o jakości Hi-End z obudów o bardziej tradycyjnej formie.

 

Potężny, masywny aluminiowy cokół dający wzorowe podparcie powiększonym (w stosunku do standardowych wersji) obudowom oraz modyfikacja i udoskonalenie zwrotnicy, pozwoliło uzyskać głębsze i precyzyjniejsze odtwarzanie najniższych częstotliwości. Bass z dwukomorowej obudowy promieniowany jest w dół gdzie rozbija się o stożek Tractrix i dzięki temu rozchodzi się równomiernie po pomieszczeniu, pozwalając na większą swobodę w ustawieniu kolumn.

Zwrotnica, dzieląca dźwięk na pasma przeznaczone dla poszczególnych przetworników (2,5 drożna), wykonana jest ręcznie i poddawana głębokiej obróbce kriogenicznej (DCT) w komorze należącej do Fyne Audio w Glasgow. Technologia polega na powolnym schładzaniu gotowego produktu w obecności ciekłego azotu do temperatury poniżej -153° i pozostawieniu go w komorze do osiągnięcia temperatury pokojowej. Dzięki temu uzyskuje się polepszoną jednorodność połączeń, zmniejszenie wewnętrznych napięć i zwiększenie gęstości materiałów z których wykonane są elementy zwrotnicy. Efekt – każdy niuans brzmienia jest doskonale słyszalny.

Wewnętrzne okablowanie wykonano z przewodów PC-OCC firmy Neotech, w zwrotnicy zastosowano kondensatory ClarityCap, a sygnał do kolumn dostarczany jest przez łącza WBT Nextgen 0703. Dostępne jest także uziemienie.

Dyrektor sprzedaży Fyne Audio, Max Maud powiedział: „Nigdy nie wahaliśmy się tworzyć wyjątkowo wyglądających głośników, co widać w przypadku naszej flagowej serii F1, której estetyka z pewnością polaryzuje opinie. Nasi klienci prosili nas o kolumnę głośnikową Fyne klasy premium, która będzie wykorzystywała najlepsze nasze technologie zamknięte w bardziej współczesnych obudowach – takiej jak seria F700. Postanowiliśmy, aby nasz szef projektu, dr Paul Mills, połączył rozwiązania techniczne i technologię zawartą w F1 z obudowami podłogowymi z serii F700. W rezultacie uzyskano kolumny głośnikowe łączące najwyższą jakość reprodukcji znaną z modeli F1-8S i F1-10S z bardziej tradycyjnym, ale nadal oszałamiającym wyglądem”.

W modelu F702SP zastosowano punktowe źródło dźwięku, przetwornik IsoFlare™ o średnicy 20cm z 1 calową magnezową kopułką wysokotonową i systemem magnesów neodymowych i górnym zawieszeniem FyneFlut™. Przetwornik szerokopasmowy wspierany jest 8 calowym głośnikiem niskotonowym z membraną z wielowłóknistej celulozy i zawieszeniem FyneFlut™.

Natomiast w modelu F703SP zastosowano punktowe źródło dźwięku, przetwornik IsoFlare™ o średnicy 25cm z zawieszeniem FyneFlut™, 3 calową tytanową kopułką wysokotonową i systemem magnesów neodymowych. W zakresie niskotonowym wspiera ją 10 calowy głośnik z membraną z wielowłóknistej celulozy i zawieszeniem FyneFlut™.

Więcej informacji oraz galeria zdjęć na stronie FYNE AUDIO

  • Share: