Balanced Audio Technology – VK-85 przedwzmacniacz Solid-State

By Michał Czarnota Balance Audio Technology, Prezentacja produktu, Przedwzmacniacze Gramofonowe Brak komentarzy do Balanced Audio Technology – VK-85 przedwzmacniacz Solid-State

Stworzony zgodnie z najnowszą strategią projektową firmy, wykorzystuje ulepszone techniki i obwody wewnętrzne jak: „SuperPack Quattro” i “Second Generation Transformer Coupled Outputs”. Zastosowano w nim także rozwiązania znane z poprzednich konstrukcji BAT: Unistage Design, High-Current N-Channel MOSFET Circuit czy Shunt Volume Control.


„SuperPak Quattro” – konstrukcja zasilacza została dodatkowo udoskonalona dzięki nowej baterii kondensatorów „SuperPak Quattro”, która zapewnia cztery poziomy filtracji zasilania. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu najwyższej jakości srebrnych kondensatorów foliowo-olejowych, które są bocznikowane kondensatorem X-cap. W rezultacie piękno tekstury, gęstość tonalna i dokładność harmoniczna muzyki stają się znacznie bardziej widoczne niż w tradycyjnych rozwiązaniach. Nowy „SuperPak Quattro” radykalnie obniża ogólny poziom szumów przedwzmacniacza, podczas gdy połączenie wyjścia z wejściem końcówki mocy wykorzystujące transformatory (Second Generation Transformer Coupled Outputs) zapewnia wysoce otwarty i dynamiczny dźwięk, wolny zarówno od wad sonicznych, jak i znacznie trwalszy niż typowe konstrukcje sprzężone przy pomocy kondensatorów.


Unistage Design – w przedwzmacniaczu służy utrzymaniu integralności sygnału wejściowego. W VK-85 osiągnięto to przy użyciu tylko jednego stopnia wzmocnienia –wolnego od negatywnych efektów przypisywanych obu rodzajom współcześnie stosowanych konstrukcji którymi są: przedwzmacniacz pasywny i przedwzmacniacz z wielostopniowym układem aktywnym. Obwód Unistage, będący znakiem firmowym BAT, zapewnia najwyższą prostotę przez jednokrotne wzmocnienia sygnału, bez konieczności stosowania globalnego sprzężenia zwrotnego w celu uzyskania integralności tego sygnału. Jest to cecha charakterystyczna dla purystycznego podejścia firmy BAT do topologii obwodów.


Obwód VK-85 bazuje na wysokoprądowych N-kanałowych tranzystorach MOSFET, w których obie strony fali są obsługiwane przez identyczne elementy i w identycznej konfiguracji obwodu – zapewniając symetrię sygnału wyjściowego. Bardzo dokładna regulacja głośności wykorzystuje opatentowany elektroniczny bocznikowy tłumik poziomu sygnału ze 140 krokami o rozdzielczości 0,5 dB. Osiągnięto to przy użyciu rezystora foliowego Vishay (jeden na jedną fazę w kanale), który jako jedyny element znajduje się w ścieżce sygnału. Jest to najbardziej precyzyjny i stabilny termicznie rezystor dostępny na rynku. Jego 140 poziomów zapewnia precyzyjne i powtarzalne ustawienia głośności dla obu kanałów równocześnie, które brzmią dla ludzkiego ucha w sposób ciągły.

Przedwzmacniacz VK-85 jest tradycyjnie w pełni zbalansowany. BAT głęboko wierzy, że układ zbalansowany jest najlepszy, ponieważ zapewnia równoczesne wzmocnienie pełnego sygnału. Pojawia się coś bardzo magicznego, gdy ograniczenia obwodu niezbalansowanego z jego połowicznym przetwarzaniem dźwięku są usuwane z urządzenia audio. Oprócz dobrze ugruntowanych korzyści związanych z integralnością sygnału dla połączeń na długich odcinkach, obwody zbalansowane mają również inne zalety. Gdy obwód staje się symetryczny, szczątkowy efekt w zasilaczu staje się mniej inwazyjny – zapotrzebowanie na zasilanie obwodów staje się mniej krytyczne więc łatwiej je perfekcyjnie zaprojektować. Dla dodatkowej wygody i kompatybilności z różnymi komponentami źródłowymi VK-85 zawiera mieszankę wejść i wyjść zbalansowanych i single-ended.


BAT przedwzmacniacz VK-85 najważniejsze właściwości:
• Obwody w topologii zbalansowanej
• Zmieniony zasilacz zawierający nową topologię SuperPak czwartej generacji
• Wyjścia wykorzystujące sprzężenie transformatorowe drugiej generacji
• Wysokoprądowy układ wykorzystujący MOSFET’y tylko z kanałem „N” (szybsze i mocniejsze niż z kanałem „P”)
• Szum (nieważony): – 96 dB / THD @ 2V wyjście: 0.01%
• Wejścia: 3 x XLR, 2 x RCA
• Wyjścia: “Main” 2 x XLR i “Tape Out” x 1 RCA
• Opatentowany elektroniczny bocznikowy tłumik głośności ze 140 krokami o rozdzielczości 0,5 dB
• Pasmo przenoszonych częstotliwości: 2Hz-200kHz
• Maksymalne wzmocnienie: 20dB
• Wymiary: (S x W x G w mm): 483 x 147 x 394
• Waga: ok. 18kg

Więcej informacji oraz galeria zdjęć na stronie BALANCE AUDIO TECHNOLOGY

  • Share: