Super OM 5

Wkładka gramofonowa

 

Super OM 5
Wkładka Super OM 5E wyposażona jest w igłę o szlifie eliptycznym, który zapewnia zbalansowane odtwarzanie wolne od zniekształceń. Diamenty o szlifie eliptycznym są w stanie dokładniej śledzić oscylacje rowków niż diamenty o szlifie sferycznym ze względu na ich konturowy kształt. Wynikiem tego jest lepsze śledzenie zapisu rowka i mniejsze zniekształcenia.

Wkładka Super OM 5E ma ulepszony „silnik”, dzielone styki biegunowe, które zmniejszają straty magnetyczne powstające przy drganiach reprezentujących najwyższe częstotliwości. Technologia ta pozwala uzyskać płaską odpowiedź częstotliwościową i poszerza zakres reprodukowanych częstotliwości, a także poprawia liniowość faz.

 

Już od ponad 50 lat Ortofon projektuje i produkuje wkładki z ruchomym magnesem. Podobnie jak nasze uznane wkładki z ruchomą cewką, modele z ruchomymi magnesami zyskały świetne oceny wśród miłośników muzyki i entuzjastów Hi-Fi na całym świecie.

Na nową serię Ortofon OM 5 składają się trzy modele wkładek: OM 5S, OM 5E i Super OM 5E. Wkładka OM 5S posiada diament o szlifie sferycznym. Diamenty sferyczne są najprostsze i najbardziej wytrzymałe. Wkładki OM 5E i Super OM 5E są wyposażone w diament o szlifie eliptycznym.

  • Seria ta to wkładki z ruchomym magnesem o najniższej masie spośród wszystkich oferowanych przez Ortofon.
  • Korpusy wkładek OM zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić łatwy montaż zarówno w przypadku główek montowanych od góry, jak i od dołu.
  • Seria OM 5 zapewnia doskonałą kompatybilność z szeregiem systemów odtwarzania oraz z szeroką gamą przedwzmacniaczy gramofonowych.
  • Poprzez zastosowanie symulacji komputerowych możliwe było zdefiniowanie z niespotykaną dokładnością naturalnego punktu obrotu systemu przy jednoczesnym osiągnięciu optymalnego balansu oscylacji. Wynik: lepsza liniowość, wyższa separacja kanałów i mniejsze zniekształcenia.
  • Korpus wkładek OM wykonany jest z norylu (mieszanka plastiku i szkła), który zapewnia wysoką sztywność i odporność na rezonans.

Optymalne dopasowanie i reprodukcja dźwięku.
Jeśli twoje ramię gramofonowe posiada standardową główkę lub mocowanie wkładki, po prostu przystąp do optymalnego odtwarzania przy użyciu wkładki OM. Wystarczy rzut oka, aby zrozumieć pomysł Ortofona na idealne spasowanie wkładki i ramienia. W górnej części wspornika montażowego pomysłowo zainstalowano niewielką, wyjmowaną płytkę obciążnikową. Jeśli ramię ma małą masę, po prostu zdejmij obciążnik, a masa twojej wkładki OM będzie wynosiła w takiej sytuacji zaledwie 2,5 g.

Rodzaje igieł i ich wymienność
Oferując szeroką gamę igieł zamiennych, seria OM 5 może zapewnić optymalne dopasowanie do posiadanego systemu domowego, zastosowania i budżetu.

Podczas opracowywania wkładek z serii OM dążyliśmy do tego by można było zapewnić użytkownikom możliwość optymalizacji odtwarzania dźwięku bez konieczności wymiany całej wkładki. Wkładki serii OM 5 umożliwiają podniesienie jakości dźwięku poprzez prostą wymianę igły. W zależności od indywidualnych preferencji dźwiękowych można łatwo wymieniać igły w serii OM 5 spośród następujących: 3E, 5E, 10, 20, 30, 40 i 78 oraz D 25 M.

Napięcie wyjściowe przy 1000 Hz, 5cm/sec 4 mV
Balans przy 1 kHz 1.5 dB
Separacja kanałów przy 1 kHz 22 dB
Separacja kanałów przy 15 kHz 15 dB
Zakres częstotliwości przy - 3dB 20-25.000 Hz
Pasmo przenoszenia 20-20.000 Hz ± 2 dB
Zdolność trackingu przy 315 Hz przy zalecanej sile śledzenia *) 65 µm
Dynamiczne zgodność boczna 20 µm/mN
Typ igły eliptyczna
Promień końcówki igły r/R 8/18 µm
Zakres siły śledzenia 1.5-2.0 g (15-20 mN)
Zalecana siła śledzenia 1.75 g (17.5 mN)
Kąt nachylenia igły 20°
Impedancja wewnętrzna, rezystancja DC 1 kOhm
Indukcyjność wewnętrzna 580 mH
Zalecana rezystancja cyklu ładunkowego 47 kOhm
Zalecana pojemność cyklu ładunkowego 200-500 pF
Kolor wkładki, obudowa/igła czarny/czarny
Masa wkładki 5 g
Masa wkładki 2M PnP MkII ze zintegrowaną głowicą 2.5 g
Zmiennik igły Stylus 5 E, Stylus 10


*) Typowa wartość