2M 78

Wkładka gramofonowa

 

Cechy 2M 78

- ulepszony mechanizm, zapewniający wysoki poziom dźwiękowej dokładności.
- diament o szlifie sferycznym, który jest idealny do odtwarzania płyt szelakowych 78 obr./min., wymagających większego profilu igły.
- korpus wkładki wykonany jest z przyjaznego dla środowiska materiału Hopelex, który zapewnia dużą sztywność eliminując jednocześnie niepożądany rezonans.
- W 2M 78 zastosowano wyjście łączone, aby dostarczać ten sam sygnał wyjściowy z obu zestawów pinów biegunowych. To skutecznie eliminuje potrzebę stosowania sprzętu stworzonego specjalnie dla mono, umożliwiając cieszenie się prawdziwą reprodukcją mono na dowolnym systemie odtwarzania stereo.

Seria 2M zapewnia doskonałą kompatybilność z szeroką gamą systemów odtwarzania i przedwzmacniaczy gramofonowych.

 

Seria 2M została zaprojektowana z myślą o precyzyjnym i dokładnym odczycie informacji z rowka płyty.

Seria 2M została opracowana we współpracy z duńskim projektantem wzornictwa przemysłowego Møllerem Jensenem - tym samym, który zaprojektował wielokrotnie nagradzane wkładki MC serii Jubilee i Kontrapunkt. Zainspirowana fasetami diamentu, którego kontury z wdziękiem odczytują rowki na powierzchni płyty, szlachetna elegancja 2M stanowi doskonałe połączenie formy i funkcjonalności.

Nazwę 2M wybrano spośród wielu propozycji. Zależało nam przede wszystkim na nowoczesnej nazwie, która byłaby łatwa do wymówienia i zapamiętania, dlatego też wybrano nazwę alfanumeryczną. 2M oznacza MM, co jest skrótem od Moving Magnet - ruchomego magnesu.

Oczywiście 2M to nie tylko kolejna ładna buzia. Wkładka ta została zaprojektowana zgodnie z najwyższymi standardami i jest przykładem bezkompromisowego zaangażowania firmy Ortofon w zapewnienie możliwie najbardziej precyzyjnej i dokładnej reprodukcji dźwięku pozbawionej odbarwień.Każda z wkładek z serii 2M charakteryzuje się indywidualną ekspresją dźwiękową, a wszystkie pięć modeli razem tworzy zespół pięciu klasycznych wariacji:

  • 2M Mono SE, 2M Mono i 2M 78 to wkładki monofoniczne do odtwarzania monofonicznych płyt winylowych
  • 2M Red to wkładka uniwersalna, która zapewnia otwarty, dynamiczny dźwięk o delikatnie ciepłym charakterze
  • 2M Blue dodaje dynamikę I rozdzielczość, ma bardziej otwarte brzmienie i odtwarza więcej detali
  • 2M Bronze zapewnia jeszcze więcej detali i rozdzielczości lecz w bardziej równomierny sposób, w którym brane są pod uwagę różnorodne aspekty

2M Black to najlepsza ze wszystkich, wydobywająca informacje z rowka każdej płyty z najwyższa wiernością I dokładnością

Seria wkładek 2M zawiera charakterystyczne dla Ortofona piny z dzielonymi biegunami, wynalazek, który umożliwia wkładkom z ruchomym magnesem uzyskanie płaskiej reakcji częstotliwościowej, podobnej jak w wypadku wkładki z ruchomą cewką. Piny z dzielonymi biegunami zostały opracowane przez Ortofon i pierwotnie były prezentowane w linii 500 i w linii OM Super.

Zoptymalizowaliśmy konstrukcje pod względem łatwości montażu wkładki, a także jej masy i rozmiaru, aby pasowała ona do większości oferowanych obecnie na rynku gramofonów. Seria 2M zapewnia doskonałą kompatybilność z wieloma systemami odtwarzania i z szeroką gamą przedwzmacniaczy gramofonowych.

Żywotność igły: przy odpowiedniej pielęgnacji możliwe jest do 1000 godzin pracy bez uszczerbku na osiągach.

Kompatybilność igieł z serii 2M

Konfiguracje mechanizmów, cewek i magnesów serii 2M nie są identyczne: Red i Blue są identyczne, podobnie jak Bronze i Black, tak samo prawdziwe monofoniczne warianty 2M Mono i 2M 78. Igły serii 2M są również wymienne w poniższych kombinacjach:

- 2M Red, 2M Blue i 2M Silver

- 2M Bronze i 2M Black

- 2M Mono i 2M 78

Kompatybilność z ramionami marki Rega:

W wypadu marki REGA wysokość od końcówki igły do górnej powierzchni mocowania wkładki jest niższa niż standardowa. Dlatego też konieczne by było zastosowanie podkładki, aby zapewnić prawidłowe ustawienie wkładki Ortofon.

Regulacja wysokości ramienia Rega jest prosta dzięki zestawowi podkładek marki Acoustic Signature. Umożliwia on regulację wysokości od 0,5 mm do 3,5 mm w precyzyjnych krokach co 0,5 mm - bez konieczności demontowania ramienia. Poluzuj po prostu śruby, włóż podkładkę AS-Spacer, a następnie ponownie dokręć śruby. Twoje ramię będzie gotowe do odtwarzania.

Podkładki o grubości 3,2 - 4 mm powinny być wystarczające w wypadu wkładek 2M

Napięcie wyjściowe przy 1000 Hz, 5cm/sec 4 mV
Zakres częstotliwości przy - 3dB 20-20.000 Hz
Pasmo przenoszenia 20-20.000 Hz + 3 / - 1 dB
Zdolność trackingu przy 315 Hz przy zalecanej sile śledzenia *) 70 µm
Dynamiczne zgodność boczna 18 µm/mN
Typ igły sferyczna
Promień końcówki igły R 65 µm
Zakres siły śledzenia 1,6-2,0g (16-20 mN)
Zalecana siła śledzenia 1,8 g (18 mN)
Kąt nachylania igły 20°
Impedancja wewnętrzna, rezystancja DC 700 Ohm
Indukcyjność wewnętrzna 350 mH
Zalecana rezystancja cyklu ładunkowego 47 kOhm
Zalecana pojemność cyklu ładunkowego 150-300 pF
Kolor wkładki, obudowa/igła czarny/szary
Masa wkładki bez śrubek 7.2 g
Masa wkładki 2M PnP MkII ze zintegrowaną głowicą 20 g 2M
Długość wkładki 2M PnP MkII ze zintegrowaną głowicą 52 mm
Wymienna jednostka igły 2M 78 (wymienna z 2M Mono)

*) Typowa wartość