M8xi Silver

Wzmacniacz zintegrowany
  • Cena netto: 23 576,42 zł / szt. 28 999,00 zł / szt.

W 1990 roku Musical Fidelity wyprodukował pierwszy w historii wzmacniacz Super Integrated: A1000. Został on przyjęty z entuzjazmem i nawet dziś, z drugiej ręki, sprzedaje się po wysokich cenach. A1000 był pierwszym z długiej linii wzmacniaczy super zintegrowanych Musical Fidelity. Jej dzieci: NuVista M3, Tri Vista 300, kW500, M6/500i, NuVista 800 i NuVista 600, zostały równie entuzjastycznie przyjęte przez audiofilski świat. M8xi jest najnowszym i najlepszym wzmacniaczem z tej stajni.

Opis ogólny

M8xi jest oddzielnym przedwzmacniaczem z dwoma monoblokowymi końcówkami mocy dzielącymi wspólną obudowę. Każda z nich posiada swój własny radiator i oddzielny transformator. Prawdziwe dual mono. Przedwzmacniacz ma swój własny, oddzielny zasilacz i jest zamontowany blisko gniazd wejściowych. W rezultacie ścieżki na płytce drukowanej są bardzo krótkie. Ten elegancki pomysł gwarantuje, że sygnały z obydwu kanałów mają ultra-niską impedancję od razu po wejściu do wzmacniacza. To bardzo ważny szczegół. W każdym kanale mamy dwanaście dużych tranzystorów bipolarnych - 200 krotne wzmocnienie w szczycie jest łatwo osiągalne. Metaloplastyka jest wysokiej jakości. Przednia ścianka jest wykonana na zamówienie, z płata aluminium klasy militarnej. Radiatory wykonane na zamówienie mają znakomite właściwości rozpraszania ciepła i jakościowe wykończenie. Konstrukcja M8xi daje poczucie solidności i jakości.

Nowe układy elektroniczne

W ciągu ostatnich 5 lat układy naszych wzmacniaczy mocy osiągnęły wysoki poziom rozwoju. W naszym niekończącym się dążeniu do poprawy osiągów i podnoszenia wartości dla naszych klientów, szukaliśmy sposobów na udoskonalenie naszych projektów. Jedną z głównych dyrektyw było utrzymanie konfiguracji z niskim sprzężeniem zwrotnym w niezmienionej formie... i ciągle kontynuujmy tą pracę! Problem polegał na tym, jak poprawić efektywność i osiągi bez wpływu na jakość dźwięku. Uważamy, że znaleźliśmy na to genialne rozwiązanie. Nasza nowa konstrukcja końcówki mocy M8xi zapewnia wyższą moc, niższe zniekształcenia i lepszą jakość dźwięku. Może to niewiarygodne, ale prawdziwe. Efektywność stopnia wyjściowego została zwiększona, dzięki czemu uzyskano około 10% więcej mocy przy podobnym napięciu zasilania. Co ważniejsze, cały stopień przetwornika pracuje w czystej klasie A. Wierzymy, że to innowacyjne podejście ma znaczący wpływ na jakość dźwięku. Scena dźwiękowa wydaje się szersza, a dynamika w skali mikro i makro ma większe znaczenie. Efekt ten jest szczególnie zauważalny szczególnie na dobrym nagraniu pianina. Może nie każdy to wie ale fortepian jest instrumentem perkusyjnym i prawdę mówiąc rzadko jest to słyszalne w większości systemów Hi-Fi. Używając M8xi perkusyjna natura fortepianu staje się natychmiast oczywista i jest wyraźnie odczuwalna. Jest to zaskakująca i satysfakcjonująca poprawa jakości dźwięku. Wokale mają więcej subtelności, szczegółów i obecności. Muzyka o dużej skali ma głębię, szerokość i niesamowitą dynamikę prezentacji. Podsumowując, M8xi jest doskonałym i wszechstronnym urządzeniem. Przede wszystkim brzmi jak mały wzmacniacz klasy A z ogromną mocą.

DAC

M8xi wyposażono również w 5-wejściowy przetwornik C/A. Przetworniki C/A są coraz częściej spotykane w konstrukcjach wzmacniaczy zintegrowanych, w celu zwiększenia wygody podczas podłączania różnych źródeł sygnału cyfrowego, dlatego też podjęto decyzję o wbudowaniu przetwornika C/A, który będzie działał na wysokim poziomie, niezależnie od wzmacniacza. Dla zapewnienia dodatkowej integralności, przetwornik C/A wyposażono we własny układ zasilania. Oparty na układzie Texas Instruments PCM5242 TI o niskich zniekształceniach i niskim poziomie szumów, który jest również stosowany w wielu innych produktach klasy premium w branży hi-fi, jak również w poprzednich produktach Musical Fidelity, M8xi wyposażono w 2 wejścia koaksjalne (S/PDIF), 2 wejścia optyczne (S/PDIF) i 1 wejście asynchroniczne USB Typ-B. Wejścia koaksjalne i USB są w stanie obsługiwać strumienie audio hi-res do 24-bitów / 192 kHz, a wejście optyczne jest w stanie obsługiwać do 24-bitów / 96 kHz. W celu uzyskania maksymalnej wydajności, wszystkie strumienie danych są próbkowane z maksymalną częstotliwością i taktowane przez wewnętrzny konwerter, aby zredukować zniekształcenia jitter i usunąć niepożądane artefakty w dźwięku.

Osiągi techniczne

M8xi dostarcza 550 + 550Wpc przy 8 omach. Jest niezwykle stabilny i bardzo liniowy. Zniekształcenia są również niskie; niższe niż 0.005% w słyszalnym zakresie częstotliwości od 20 Hz do 20 kHz. M8xi charakteryzuje się niezwykłą liniowością i spójnością. Jest bezwarunkowo stabilny i z łatwością wysteruje każdy istniejący głośnik z dużym zapasem mocy.

Nasze podejście do pomiarów technicznych

Naszym zdaniem wzmacniacz powinien być całkowicie neutralny. Teoretycznie jest to "prosty przewód ze wzmocnieniem". Łatwo powiedzieć, ale trudniej i skomplikowanie zrobić. Chcemy podkreślić, że nie uważamy, aby parametry techniczne były celem samym w sobie. Celem naszych projektów układów i płytek drukowanych jest uzyskanie niskiego sprzężenia zwrotnego i osiągnięcie pełnej neutralności, przejrzystości i doskonałych parametrów technicznych. Dowodem na to, że jesteśmy na właściwej drodze są osiągi techniczne. Uważamy, że jakość techniczna nie może być określana przez zniekształcenia przy 1 kHz. Uważamy, że wzmacniacz musi być w stanie sprostać szerokiemu zakresowi wymagań technicznych zanim będzie mógł być neutralny.

Liniowość

Prawie wszystkie zestawy głośnikowe mają złożone krzywe impedancji i obciążenia. Wzmacniacz musi być w stanie utrzymać swoje napięcie praktycznie niezależnie od obciążenia. Jeśli wzmacniacz nie jest w stanie utrzymać napięcia w całym spektrum, wówczas ostateczna charakterystyka częstotliwościowa i zniekształcenia będą nieliniowe. To nie jest neutralność.

Zniekształcenia

Przeważająca większość producentów wzmacniaczy mówi tylko o zniekształceniach przy 1 kHz. My uważamy, że jest to tylko ułamek prawdy. Z naszej perspektywy, wzmacniacz musi charakteryzować się bardzo niskimi zniekształceniami w zakresie 20 Hz - 20 kHz i dalej. Wierzymy, że osiągi wzmacniacza w zakresie wysokich częstotliwości są dowodem na całkowitą wydajność obwodu i układu PCB. Zniekształcenia M8xi prawie nie zmieniają się od 10 kHz do 50 kHz. Jest to wybitne osiągnięcie i potwierdzenie poprawności projektu obwodu i płytki drukowanej.

Współczynnik szumów

Wzmacniacze powinny być ciche. Jeśli nie są, detale na niskich poziomach są bezpowrotnie tracone. Ponadto, zakres dynamiki jest poważnie zagrożony. Zakres dynamiki to nie tylko ilość mocy jaką wzmacniacz jest w stanie wygenerować, to również to jak cichy może być. Zakres dynamiki to suma poziomów od najcichszego do najgłośniejszego. M8xi wyróżnia się pod tym względem.

Precyzyjna regulacja głośności

M8xi wyposażono w precyzyjną regulację głośności. Zapewnia to perfekcyjne śledzenie aż do bardzo niskich poziomów, co jest nieosiągalne przy użyciu standardowych potencjometrów. Ta wyjątkowa precyzja jest osiągana dzięki laserowo przycinanym rezystorom substratowym.

Jakość dźwięku

M8xi jest bezwysiłkowy, płynny i dynamiczny. Nie brzmi 'krzykliwie'. Po prostu brzmi dobrze. Dynamika jest obsługiwana bez dramatyzmu i zamieszania. Nie ma żadnych zniekształceń; po prostu czysta, nierozcieńczona muzyka. Brzmi jak doskonały, mały wzmacniacz klasy A, ale z nieograniczonym zapasem mocy. Perfekcja!

Wzmacniacz
Moc

Moc wyjściowa (20Hz - 20kHz): 550 W na kanał przy 8Ω (870W przy 4Ω); Moc szczytowa 1.6kW przy 2Ω

Maksymalne napięcie wyjściowe 67 V RMS, 20 Hz do 20 kHz; onset of clipping (190 V peak-to-peak)
Całkowite zniekształcenia harmoniczne (+noise)

<0,004% typowe, 20 Hz do 20 kHz (XLR)

Stosunek sygnału do szumu > 86dB ‚A‘-ważony (XLR)
Impedancja wejściowa 25KΩ (RCA), 50KΩ (XLR)
Pasmo przenoszenia +0, –1dB, 10Hz to 100 kHz
Maximum peak output current 105 Amps
Współczynnik tłumienia 150
Output devices 3+3 pary (układ zmostkowany) na kanał
Wejścia analogowe
RCA

4 pary złączy o poziomie liniowym

XLR

2 pary złączy XLR (zbalansowane) o poziomie liniowym

Wejścia cyfrowe
Koaksjalne

2x S/PDIF do 24 bitów 192kHz

Optyczne

2x S/PDIF do 24 bit 96kHz

USB 1x USB B Asynchroniczne do 24 bitów 192kHz
Wyjścia analogowe
RCA Line

1 para RCA z poziomem liniowym, stałe

RCA Pre 1 para wyjść pre-out RCA zmienne
XLR

1 para zmiennych XLR o poziomie liniowym

Wyjścia cyfrowe
Koaksjalne

1x Coax S/PDIF do 24 bitów 192kHz

Optyczne 1x Optyczny S/PDIF do 24 bit 96kHz
Ogólne
Wymiary (Szerokość x Wysokość x Głębokość) 485 x 185 x 510mm
Pobór mocy 2000Watts

Seria M8 - maksymalna wydajność przy minimalnych kosztach

Podstawowym założeniem projektowym dla serii M8 było osiągnięcie maksymalnej wydajności przy minimalnych kosztach. Aby to osiągnąć, zbadaliśmy w jaki sposób koszty są alokowane pomiędzy grupami komponentów, które składają się na wzmacniacz, a mianowicie:

• Elementy elektroniczne, takie jak rezystory, kondensatory, tranzystory, transformatory, itp.
• Radiatory (dla wzmacniaczy mocy)
• Panele czołowe
• Ogólna obróbka metaluPodzespoły elektroniczne

Komponenty elektroniczne są stosunkowo tanie. Najwyższej jakości komponenty komercyjne są obfite i łatwo dostępne po konkurencyjnych cenach. Możesz dostać wiele z nich za kilkadziesiąt funtów. Z tego powodu, jakość obwodu nie jest określana przez ilość lub jakość komponentów, ale przez umiejętności, z jakimi są one używane. Innymi słowy, to projekt układu i rozmieszczenie płytek drukowanych są kluczowe dla wydajności. W drogim wzmacniaczu komponenty elektroniczne stanowią nieistotną część całkowitego kosztu.

Radiatory

Chociaż są niezbędne, radiatory nie wnoszą nic do jakości dźwięku. Mimo, że są kosztowne, ich wielkość i koszt powinny być bezpośrednio związane z mocą. Jeśli zastosowano proste wytłoczki, koszty są wprost proporcjonalne do mocy. Gdy tylko wkroczymy w sferę wymyślnych, wykonywanych na zamówienie radiatorów, koszty stają się nieproporcjonalnie duże - bez żadnego wkładu w jakość dźwięku.

Panele przednie

Panele przednie to zupełnie inna sprawa. Nie wnoszą one nic do brzmienia i mogą kosztować fortunę. Obróbka mechaniczna i wykończenie są bardzo drogie.

Ogólna obróbka metalu

Ogólne koszty metaloplastyki są koncepcyjnie podobne do kosztów radiatorów i paneli przednich.

Jeśli przeanalizujemy, na co idą pieniądze, to okaże się, że wszystkie drogie, high-endowe wzmacniacze mają co najmniej 98% swoich kosztów w panelach przednich, metaloplastyce i radiatorach.Panele czołowe wyglądają szykownie, niektóre z nich są do bólu techniczne ale większość z nich jest kunsztownie wykończona. Lubimy fantazyjną metaloplastykę jak każdy inny, ale jest ona niewiarygodnie droga. Pytanie, które sobie zadajemy to: Czy którekolwiek z tych drogich wykończeń wnosi cokolwiek do jakości dźwięku? Odpowiedź brzmi: Nie, nie wnosi.

W przypadku zdecydowanej większości high-endowych wzmacniaczy, to co kupujesz to fantazyjnie wyglądająca metaloplastyka (można powiedzieć, że prawie biżuteria). Wzmacniacz może być pięknie zaprojektowany i wykończony. Może zrobić wrażenie na twoich znajomych. Ale tak naprawdę jest to tylko na pokaz, który nie ma żadnego wpływu na prawdziwe osiągi urządzenia.My w Musical Fidelity wierzymy, że powodem dla którego seria M8 istnieje jest oferowanie najwyższej jakości, najnowocześniejszych osiągów w rozsądnej cenie. Aby to osiągnąć, metaloplastyka, panele przednie i radiatory są czysto funkcjonalne.

1. Panele przednie to ładnie wykończone płaty aluminium wykonane na zamówienie. Nie ma w nich nic przesadnego. To po prostu dobrze wykonane, funkcjonalne, atrakcyjne panele przy minimalnym nakładzie kosztów.
2. Radiatory również wykonane są na zamówienie. Są ładnie i estetycznie wykończone, ale bez przesadnego wzornictwa czy kosztownych wykończeń powierzchni. Są czysto funkcjonalne.
3. Podobnie jak w przypadku paneli przednich i radiatorów, cała metaloplastyka została zaprojektowana głównie z myślą o funkcjonalności.
4. Urządzenia linii M8 są niemal purytańskie w swoim wzornictwie ale wysoce zaangażowane w dostarczanie ponadprzeciętnej wydajności oraz bezkompromisowej jakości dźwięku swoim właścicielom.