MoFi Electronics Fender x MoFi PrecisionDeck

WYPRODUKOWANY W USA GRAMOFON POSIADA KULTOWE WYKOŃCZENIE W KOLORZE SUNBURST, BRZMI NIESAMOWICIE I JEST LIMITOWANY DO ZALEDWIE 1000 NUMEROWANYCH EGZEMPLARZYNie ma to jak usłyszeć delikatne "uderzenie" igły po jej opadnięciu na płytę winylową, poczekać kilka sekund, aż rowek prowadzący się obróci, a następnie, pozornie znikąd, cieszyć się ciepłem, szczegółowością i wspaniałymi dźwiękami płyty LP. Teraz, wyobraź sobie magię tego ukochanego analogowego rytuału z gramofonem, który autorytatywnie i dokładnie odtwarza każdy rodzaj muzyki, włączając w to ponadczasowe albumy nagrane przez wielu wielkich wszechczasów - Jimi Hendrix, Bruce Springsteen, David Gilmour, Stevie Ray Vaughan, Eric Clapton, Jeff Beck, Pete Townshend, George Harrison, Mark Knopfler, Keith Richards, Robbie Robertson, Steve Cropper, Joe Strummer, Bill Frisell, Waylon Jennings, Muddy Waters, Donald "Duck" Dunn, Sting, Carol Kaye, Pino Palladino i George Porter Jr. którzy grali na tych samych instrumentach, które zainspirowały jej natychmiastowo rozpoznawalny design. Uderzający rezultat bezprecedensowej współpracy pomiędzy dwiema legendarnymi amerykańskimi firmami, oraz kreacja, której geneza poprzedza wszechobecne Stratocaster, Telecaster i Precision Bass, gramofon Fender x MoFi PrecisionDeck umożliwia to bezcenne doświadczenie.

Zaprojektowany, wykonany ręcznie i wyprodukowany w USA, w limitowanej edycji posiada charakterystyczne cechy związane z obiema amerykańskimi firmami. Wizualnie, prezentuje on niepowtarzalny i ikoniczny wzór tricolor sunburst, który wywodzi się z wczesnych lat 50-tych i odzwierciedla trwały wygląd modeli Fender Precision Bass, Stratocaster i Telecaster. Każdy PrecisionDeck poddany jest dokładnie takiemu samemu procesowi ręcznego malowania, jaki Fender stosuje w fabryce Custom Shop dla swoich szanowanych cztero- i sześciostrunowych instrumentów. Jest to natychmiastowy przedmiot kolekcjonerski, limitowany do zaledwie 1000 sztuk, indywidualnie numerowany i oznaczony tabliczką znamionową, nie różniącą się od metalowych tabliczek z numerami seryjnymi, które można znaleźć na gitarach Fendera. Pod względem brzmieniowym, PrecisionDeck jest przykładem audiofilskiej klasy w każdym calu, z wiernym odtwarzaniem płyt winylowych, które jest wyjątkowo ciche i pozbawione własnej sygnatury. Historycznie, jest to dopełnienie narracji, która rozpoczęła się w warsztacie naprawczym Leo Fendera i była kontynuowana przez kolejne pokolenia.

Zanim pierwsza w pełni wyprodukowana gitara elektryczna opuściła fabrykę, Leo Fender marzył o zaprojektowaniu innego instrumentu: wysokiej jakości gramofonu, który wypełniłby domy ludzi dźwiękiem czystej, szczegółowej, naturalnej, żywej muzyki. Sporządził nawet plany, uzyskał patent, a w 1945 roku sprzedał prawa do niego za 5 000 dolarów z góry tytułem tantiem. Bez wątpienia dostrzegał podobieństwa pomiędzy przetwornikami w gitarach elektrycznych i przetwornikami (wkładkami) w gramofonach. Teraz, ponad 75 lat później, Mobile Fidelity Electronics i Fender Corporation sprawiają, że analogowa wizja pionierskiego wynalazcy staje się uderzającą rzeczywistością.

Jak każdy produkt warty świętowania i posiadania, PrecisionDeck ma swoją historię, która sięga głęboko. Wiceprezes firmy Fender początkowo wpadł na pomysł inicjatywy pomiędzy Fenderem i Mobile Fidelity Electronics podczas wizyty u dealera audio i zapoznaniu się z ofertą Mobile Fidelity Electronics. Szef firmy wkrótce skontaktował się z głównym konstruktorem Fender Custom Shop Yuriy Shiskov - ekspertem w dziedzinie drewna i jednym z najbardziej znanych lutników Fendera - w sprawie projektu. Pan Shiskov natychmiast pracował do późnych godzin wieczornych nad obróbką płyt z drewna jesionu bagiennego - tych samych bloków, które są wykorzystywane do produkcji gitar Fender Precision Bass - aż do momentu, gdy udoskonalił je do wspaniałego kształtu, który stał się podstawą PrecisionDeck. Każdy dokładny cokół na każdym PrecisionDeck jest pozyskiwany, frezowany i wykańczany przez Fendera, zanim zostanie wysłany do fabryki Mobile Fidelity Electronics w Michigan w celu wbudowania go w PrecisionDeck.

Oczywiście, w przeciwieństwie do gitar Fendera, gramofony nie mogą wpadać w rezonans. Aby mieć pewność, że takie problemy nie wystąpią i nie zakłócą pięknego wyglądu i dźwięku, Mobile Fidelity Electronics zwróciło się do eksperta od akustyki Mike'a Latvisa z Harmonic Resolution Systems. Jego pomysłowe rozwiązanie: Punkty zaczepienia i cięcia rezonansowe na spodzie cokołu o niskim rezonansie, wykonane zgodnie ze specyfikacją w walcowni przed wysłaniem do Fendera. To tylko kilka z najnowocześniejszych rozwiązań, które sprawiają, że ważący 25,5 funta PrecisionDeck, bazujący na wielokrotnie nagradzanym modelu UltraDeck firmy Mobile Fidelity Electronics, wyróżnia się na tle innych.

Wierny swojej nazwie, PrecisionDeck został skrupulatnie zbudowany, a każda jego część i funkcja przeszła przez rozległe testy, aby zapewnić optymalne działanie. Wyposażony w odpowiednik przetwornika gitarowego - w postaci uznanej wkładki MasterTracker firmy Mobile Fidelity - dla łatwej konfiguracji i obsługi, PrecisionDeck jest gotowy do pracy po wyjęciu z pudełka. Pod względem fizycznym, wyróżnia się super wytrzymałym, 1,3-calowym talerzem z Delrinu o wadze 6,8 funta, który zapewnia głębokie czarne tło i fantastycznie niski poziom szumu bazowego. Delrin został wybrany ze względu na jego naturalne dopasowanie impedancji do winylu. Skoro mowa o byciu stworzonym dla płyt LP: Izolowany, synchroniczny silnik AC o prędkości 300RPM oferuje doskonałą stabilność prędkości, zapewniającą niezwykłą dokładność wysokości dźwięku i rytmiczny napęd. Dodatkowo, warstwa tłumiąca - składająca się z trzech aluminiowych płyt przyklejonych do korpusu z MDF - dodaje dodatkową masę, eliminuje podbarwienia i przyczynia się do zwiększenia stabilności. To tylko kolejny sposób, w jaki PrecisionDeck doprowadza swój cel do ekstremum. Podobnie jak zastosowanie smaru łożyskowego na bazie estrów, który przyczynia się do ekstremalnego wyciszenia stołu.

Inżynierska biegłość rozciąga się również na opracowane na zamówienie ramię Ultra, 10-calowe ramię z prostym, aluminiowym łożyskiem kardanowym, którego sztywność i zdolność śledzenia dźwięku przekłada się na hiper-dokładne odtwarzanie informacji. Ramię Ultra wykorzystuje również okablowanie Cardas Audio w celu zachowania czystości sygnału od przewodów headshell'a aż po złącza RCA. Regulowana siła nacisku, VTA, azymut oraz ulepszona antyskating zapewniają słuchaczom proste opcje dostrajania. System łożysk odwróconych wykonanych z hartowanej stali, wraz z szafirową podkładką oporową, zapewnia PrecisionDeck cudownie gładką, obrotową stabilność, podczas gdy antywibracyjne nóżki - również opracowane wspólnie z zespołem inżynierów Harmonic Resolution Systems, światowego lidera w dziedzinie izolacji wibracji, specjalnie dla wagi PrecisionDeck - dodatkowo osłaniają gramofon przed zakłócającymi rezonansami. Ponownie, wszystko sprowadza się do zachowania autentycznego brzmienia zamkniętego w rowkach płyt LP. Dlatego też PrecisionDeck wyposażony jest nawet w wysokiej jakości pozłacane złącza, ekranowane miedzianą folią w celu zapobieżenia szumom RF, a także, jako bonus, posiada zdejmowaną, odchylaną pokrywę przeciwkurzową, chroniącą przed zanieczyszczeniami, gdy na gramofonie nie obracają się płyty.

Co równie ważne, PrecisionDeck kontynuuje wyraźnie amerykańskie dziedzictwo, które Leo Fender rozpoczął w swoim garażu około osiem dekad temu i które Mobile Fidelity podchwyciło ponad cztery dekady temu wraz z pierwszymi nagraniami. Fender i Mobile Fidelity Electronics są dumni, że mogą kontynuować to dziedzictwo. PrecisionDeck to autentyczna współpraca pomiędzy dwoma liderami branży i innowatorami - oraz połączenie pomiędzy historią, muzyką i artystami, których kochasz, które jest zarówno głęboko osobiste i spersonalizowane, jak i stworzenie, które sam Leo Fender by cenił.

Motor 300 RPM AC Synchronous
Prędkości 33 1/3 RPM, 45.0 RPM
Talerz 6.8 lb Delrin
Wow & Flutter 0.017% - 0.025%
Stosunek sygnału do szumu 74dB
Zasilanie 120V 60Hz, 220-230V 50Hz, 100V 50Hz
Pobór mocy < 5W
Wymiary  20.75" x 6" x 15.5"
Waga 25.5 lbs.
Typ ramienia 10" Straight Aluminum, Gimbaled Bearing
Overhung 0.71" (18mm)
Offset angle 22.8˚ (+/- 2˚ adjustable)
Waga wkładki 5g - 10g