Test kolumn podłogowych PMC twenty5.24i na Lite-magazin.de

02-02-2022

Studyjne właściwości w wysokiej jakości wygląd hi-fi - oto co oferuje twenty5.24i w połączeniu z rarytasem: brytyjski specjalista od przetworników PMC pokazuje swoje mistrzostwo w dziedzinie linii transmisyjnej. Dzięki temu rzadkiemu rodzajowi wzmocnienia niskich częstotliwości, smukły głośnik podłogowy uzyskuje soczysty, czysty bas - również dzięki innemu sprytnemu zabiegowi.

Dzięki smukłej konstrukcji i pięknej okleinie, PMC twenty5.24i emanuje przyjemną, wysoką jakością.

Czasami zadajesz sobie pytanie: Jak to możliwe? Najlepszym przykładem jest specjalista od przetworników PMC: firma Professional Monitor Company istnieje od ponad trzydziestu lat i jest dobrze znana za granicą z jakości swoich monitorów i głośników. Większość studiów filmowych i muzycznych od EMI, Sony i DECCA do Capitol i Warner oraz firm nadawczych takich jak BBC i ORF pracuje z nagłośnieniem PMC. Wśród produkcji, przy których PMC współpracowało, znajdują się takie hity kinowe jak Dzień Niepodległości, Gra o Tron czy filmy o Jamesie Bondzie: Skyfall i Spectre. Portfolio zespołów i muzyków, którzy współpracują z PMC przypomina Who's Who muzyki rockowej i pop, z takimi artystami jak Kraftwerk, Peter Gabriel czy Robbie Williams. PMC jest jednym z niewielu producentów sprzętu audio, którzy zdobyli nagrodę Emmy.

Fornir dla obu przetworników jest wykonany z tego samego drewna i dzięki temu jest identyczny ze wszystkich stron. Zapewnia to spójny wygląd, podobnie jak kontynuacja forniru na górze. Dyskretnie zaokrąglone krawędzie dodają giętkości.

Wytwarzanie z credo neutralności dźwiękowejZ tej serii gościmy model twenty5.24i, który oferuje wszystko to, co PMC ma do zaoferowania. Brytyjska firma rodzinna, zatrudniająca 70 pracowników z siedzibą w Luton pod Londynem, stawia na własny rozwój i ręczne wykonanie. Dotyczy to przede wszystkim obudów, które są skomplikowane w produkcji - ze względu na preferowaną przez PMC linię transmisyjną. Ta zasada wzmacniania basu ma wiele zalet, ale ze względu na techniczne pułapki i kosztowną produkcję, jest stosowana tylko przez kilku producentów. W PMC linia transmisyjna jest częścią koncepcji neutralności akustycznej. W myśl tego credo producent sam konstruuje sterowniki lub realizuje je we współpracy z renomowanym specjalistą od sterowników, firmą SEAS. Trwa to aż do skrzyżowania. Nawet terminale są wykonane przez PMC. Ta kompleksowa produkcja opłaca się również w przypadku twenty5.24i, drugiego co do wielkości głośnika z sześciomodułowej serii twenty5i: ten dwudrożny głośnik podłogowy od razu emanuje przyjemnie wysoką jakością. Przyjrzyjmy się bliżej!

Elegancja wyglądu
Model twenty5.24i ma smukły, dynamiczny wygląd. Za dopasowany kształt odpowiada podstawowa geometria z frontem mierzącym zaledwie dwadzieścia centymetrów oraz wydłużona, głęboka na 33 centymetry obudowa na wysokości jednego metra. To dobrze wyprofilowane ciało jest teraz lekko pochylone ku tyłowi. Nadaje to klasycznej formie dynamizmu. Elegancji dodaje również minimalne zaokrąglenie krawędzi. W naszym modelu korpus z płyty HDF wykończony jest doskonałym jakościowo, pięknie usłojonym fornirem drewnianym. Przy wyborze forniru PMC zwraca uwagę na to, aby słoje drewna były lustrzanym odbiciem forniru, dzięki czemu głośniki mają harmonijny wygląd. Alternatywnie, twenty5.24i jest dostępny z fornirem dębowym - lub z wysokiej jakości lakierem w kolorze White Silk lub Diamond Black. Smukły wygląd jest podkreślony przez montaż na kratownicach: zapewniają one pewną podstawę, unoszącą się lekkość - a dzięki elastycznym przekładkom także absorpcję drgań obudowy.

19-milimetrowy kopułkowy głośnik wysokotonowy przetwarza wysokie częstotliwości. Znajduje się on za maskownicą, która nie tylko chroni miękką kopułkę Sonomex, ale również rozprasza dźwięk.

Nowy głośnik wysokotonowy z podwójną premią
Przejdźmy teraz do pożądanych wibracji: Głośnik wysokotonowy to 19-milimetrowa kopułka wykonana z lekkiej, miękkiej i jednocześnie wytrzymałej tkaniny z włókien syntetycznych Sonomex. Stosunkowo niewielka membrana znajduje się w centrum mocno zakrzywionej obudowy, która przy 34 milimetrach jest dość duża. PMC przypisuje tej geometrycznej zależności dwie zalety: możliwość uzyskania ciśnienia akustycznego większego głośnika i szeroką dyspersję małego przetwornika. Promieniowanie to jest również optymalizowane przez kratkę i płytę rozpraszającą dźwięk z przodu. Zwiększa to "sweet spot", czyli obszar, w którym osiąga się najlepszą możliwą reprodukcję dźwięku w pozycji odsłuchowej. Głośnik wysokotonowy pochodzi ze wspomnianej już współpracy rozwojowej z SEAS-em. Wywodzi się on z głośnika wysokotonowego PMC fenestria, flagowego modelu z referencyjnej serii Factor. Ten głośnik wysokotonowy jest jedną z innowacji, do których nawiązuje "i" w nazwie modelu: Jest to skrót od "improved" i oznacza szereg dalszych zmian, którym poddana została istniejąca od kilku lat, bardzo chwalona seria twenty5.24.

Głośnik średnio-niskotonowy o średnicy 17 centymetrów wykorzystuje membranę G-Weave wykonaną z dwukierunkowo tkanego włókna szklanego.

Specjalny przetwornik średnio-niskotonowy o wysokiej zdolności przenoszenia mocy
Zwrotnica jest kolejną nowością, ponieważ zastosowanie nowego głośnika wysokotonowego pozwala na niższe sprzężenie drugiego przetwornika: przetwornik średnio/niskotonowy przejmuje kontrolę dopiero przy 1,7 kiloherca. Sprzyja to również szerokiej dyspersji przetwornika. Zmniejsza to również obciążenie głośnika niskotonowego. W końcu to głośnik niskotonowy wykonuje ciężką pracę jako przetwornik dla tonów średnich i niskich. Dlatego też jest on zaprojektowany jako wersja z długim rzutem. Oznacza to, że może on wyruszyć w daleką podróż bez opuszczania swojej akustycznej strefy komfortu. W ten sposób pracuje z niskimi zniekształceniami. Potwierdza to stożek: Stożek wykonany jest z delikatnego włókna szklanego o splocie "G-Weave", które jest jednocześnie lekkie i wytrzymałe, a dzięki połączeniu z żywicą bardzo sztywne. Niezbędna jest również trwałość tego specjalnego kompozytowego podwozia: W przypadku konwencjonalnego głośnika niskotonowego, membrana mogłaby się zdeformować lub nawet zgnieść - ze względu na duży nacisk, jakiemu jest poddawana przez sprzężenie z linią transmisyjną. Trans ... uh ... co?

Podbicie basów poprzez linię transmisyjną
Linia transmisyjna (TML), podobnie jak zasada bass reflex, wykorzystuje dźwięk promieniowany przez głośnik do tyłu do obudowy w celu wzmocnienia basu. W przypadku strojenia bass reflex, rezonator jest tworzony z dźwiękiem i przez stosunkowo krótką rurkę. Powoduje to powstanie rezonansu w ograniczonym zakresie niskich częstotliwości. Rezonator ten wymaga jednak czasu ustalania i zanikania. Pogarsza to wierność impulsową głośnika. Z drugiej strony, TML nie używa rezonatora jako wzmacniacza. Tutaj dźwięk z tylnego głośnika niskotonowego jest wysyłany w długą podróż przez obudowę jak w labiryncie: imponujące trzy metry w przypadku twenty5.24i. Długość tego tunelu jest dokładnie obliczona. Z powodu oporów przepływu w tunelu powstaje fala stojąca, której (niska) częstotliwość zależy od długości tunelu. W zakresie dwóch oktaw wokół tej częstotliwości basu, energia dźwiękowa jest teraz wypromieniowywana przez ujście tunelu z przodu - w fazie z dźwiękiem, który głośnik niskotonowy wypromieniowuje bezpośrednio do przodu.

W profilu dynamika optyczna jest szczególnie widoczna dzięki lekkiemu nachyleniu obudowy.

Jak drugi głośnik niskotonowy
Dzięki energii basu wykorzystanej w ten sposób, twenty5.24i wygląda jakby miał drugi głośnik niskotonowy dla niskich częstotliwości. Jednocześnie fala stojąca w obudowie za chassis głośnika średniotonowego powoduje opór powietrza. Przeciwdziała ona drganiom membrany. W ten sposób hamujący słup powietrza kontroluje wychylenie membrany w dolnych zakresach częstotliwości. Minimalizuje to zniekształcenia powodowane przez bardzo duże wychylenia. Podwozie i linia transmisyjna działają zatem jako jedna całość i muszą być traktowane łącznie podczas projektowania. Jednak cały dźwięk przetwornika przechodzi przez linię transmisyjną, więc zawiera ona wiele niepożądanych częstotliwości oprócz basu. Trzeba je wytłumić. To, wraz z geometrią tunelu, ma kluczowe znaczenie. PMC wykorzystuje różne opatentowane pianki w swojej dalej rozwijanej "Zaawansowanej Linii Transmisyjnej". Skutecznie pochłaniają one wszystkie wysokie, średnie i górne basy przepływającego powietrza, a także odbicia dźwięku występujące w tunelu. W ten sposób, tylko pożądane składowe basu są emitowane przez TML.

Optymalizacja przepływu na przykładzie Formuły 1
A propos dyspersji: PMC również tutaj wymyśliło coś, co wzmacnia zalety linii transmisyjnej - impulsowy i czysty bas, stała zawartość niskich tonów nawet przy wyższych poziomach głośności, brak zmętnienia innych składowych częstotliwości. Z tego powodu w ujściu TML znajdują się dwa specjalne porty. Te "laminair vents" są inspirowane aerodynamiczną optymalizacją samochodów wyścigowych Formuły 1. W portach przepływ powietrza jest dzielony i prostowany przez kilka lameli. Zmniejsza to turbulencje powietrza w obszarze ust, które pogarszają dźwięk. Dyspersja dźwięku jest bardziej efektywna i pomaga TML kontrolować głośnik niskotonowy. Wszystko to sprawia, że bas jest mocniejszy, a jednocześnie czystszy, nawet przy wysokich poziomach głośności. Teraz spójrzmy na tył: tutaj twenty5.24i oferuje parę terminali do podłączenia wzmacniacza. One również pochodzą z PMC - i tutaj również są najwyższej jakości: Końcówki wykonane są z metalu pokrytego rodem. Gwarantuje to najlepszą przewodność i najniższą rezystancję styku.

Wylot tunelu linii transmisyjnej w obudowie jest realizowany przez porty laminair z przodu. W otworach tych znajduje się kilka żeberek prowadzących dźwięk, które wspomagają prostoliniowy ruch strumienia powietrza i zapobiegają powstawaniu turbulencji w obszarze wylotu. Minimalizuje to szumy przepływu powietrza i zapewnia czystość dźwięku.

PMC twenty5.24i w praktyce
Podłączamy teraz do tych zacisków naszą kombinację AVM; składa się ona z przedwzmacniacza strumieniowego Ovation SD 8.3 i dwóch monofonicznych końcówek mocy Ovation MA 8.3. twenty5.24i ma już za sobą okres wygrzewania trwający około pięćdziesięciu godzin, ale powinien się rozgrzać. Wykorzystujemy ten czas na ustawienie i wyrównanie głośników. Zaczynamy od sprawdzonej geometrii: twenty5.24i są oddalone od siebie o około 2,30 metra, a odległość od sofy wynosi niespełna 2,35 metra. Jest to więc prawie trójkąt równoramienny. Zaczynamy od łagodnego kąta nachylenia głośnika. Dla ścisłości, za pośrednictwem Qobuz, streamujemy "Touching Ghosts" z albumu "Convergence", który jazzowa wokalistka Malia nagrała z Borisem Blankiem, twórcą Yello. Z głosem Malii szybko udaje nam się uzyskać idealny balans - również dlatego, że twenty5.24i tak bardzo nam to ułatwia. Wystarczy, że obrócimy oba przetworniki o kilka stopni w kierunku pozycji odsłuchowej - i już.

Podobnie jak w przypadku każdego głośnika PMC, również zaciski głośnikowe w twenty5.24i są produkowane we własnym zakresie. Są one wykonane z metalu pokrytego rodem dla najlepszej przewodności i najniższej rezystancji styku. Ich czteromilimetrowe gniazda akceptują również przewody o dużych przekrojach. Alternatywnie można zastosować prefabrykowane kable z wtyczkami lub wtyczkami bananowymi.

Doskonałe odwzorowanie z najdrobniejszymi szczegółami
Przetworniki są natychmiast akustycznie niewidoczne, ale Malia ukazuje się nam: piosenkarka staje na całej wysokości na środku pokoju i daje nam, że tak powiem, prywatny koncert. Cicho, niemal błagalnie, swoim uduchowionym głosem opowiada nam o swojej samotności, tęsknotach i lękach. Słuchamy jej zafascynowani, oczarowani sztuką śpiewu, za pomocą której daje wyraz swoim słowom: Malia delikatnie i krucho oddycha słowami, a potem znów tchnie w nie życie swoim dźwięcznym, ciepłym głosem. Lekko szorstkim tembrem nadaje początkom linii gwałtowność i głębię. Z kolei na końcu Malia dodaje piękne vibrato, które imponująco intensyfikuje jej słowa. Moglibyśmy słuchać tego czarującego głosu bez końca - zapadamy się w sofę i mimowolnie zamykamy oczy. Do tego dochodzą delikatne oddechy, które słychać po każdej linii wokalnej. To właśnie te drobne szumy w ogromnym stopniu przyczyniają się do realizmu reprodukcji - a twenty5.24i świetnie sobie radzi z uchwyceniem tych szczegółów.

Fantastyczna przejrzystość
Przetwornik wspierany jest również przez krystalicznie czystą produkcję: Boris Blank znany jest z przejrzystych, audiofilskich ścieżek dźwiękowych. Dlatego też są one naprawdę przyjemne tylko wtedy, gdy są odtwarzane przez najlepszy system, który pokaże ich pełną jakość dźwięku. twenty5.24i jest idealnym partnerem, ponieważ zapewnia dokładnie taką przejrzystość w doskonałej jakości. Malia na przykład doskonale wyróżnia się na tle instrumentalnej otoczki; przy szeptanym "I put a spell on you, because you're mine" obecność jej głosu staje się wręcz upiorna. I odwrotnie - słyszymy każdą instrumentalną nutę, mimo wyraźnie zmiksowanych wokali. Po raz kolejny Boris Blank stworzył bujną siatkę dźwięków z wielu warstw syntezatorów: Na unoszącym się, falującym dywanie dźwięków linie melodyczne krzyżują się z tonami akcentującymi, niesamowicie wyrazisty zestaw perkusyjny z shakerem zapewnia groove, sprytnie wplecione szumy i sample raz po raz okazują się łaskotkami dla ucha, wibrafon i wibrato-gitary pulsują - mimo to wszystko jest słyszalne dzięki fantastycznej przejrzystości.

Obudowa jest osadzona na dwóch metalowych poprzeczkach. Zapewniają one stabilność smukłego przetwornika i nadają mu dodatkowej lekkości. Elastyczne pierścienie dystansowe znajdują się pomiędzy korpusem a poprzeczką, ale również pod śrubami mocującymi. Pochłaniają one szkodliwe dla dźwięku wibracje pochodzące zarówno od obudowy, jak i od podłogi. Atrakcyjne kolce z radełkowaną nakrętką są wkręcane w poprzeczki. Zapewniają one wyraźne połączenie z podłogą. Dzięki możliwości regulacji wysokości można zniwelować nierówności podłoża, uzyskując w ten sposób równą, wolną od przechyłów podstawę.

Niesamowite wrażenia z wielokrotnie wyższym basem
Ten dźwiękowy kosmos ma również wspaniałą głębię: Blank jest mistrzem w tworzeniu nieskończonych przestrzeni. Poprzez znakomity pogłos i delikatne opóźnienia dźwięków i tonów, tworzy przestrzeń artystyczną, która rozpuszcza nasze prawdziwe pomieszczenie odsłuchowe. Jest to doświadczenie niemalże immersyjne - a twenty5.24i znakomicie to promuje: podczas słuchania mamy poczucie bezkresu. Ale to wszystko jest możliwe tylko dlatego, że twenty5.24i dostarczają bas, który jest zdumiewający pod każdym względem. Po pierwsze, zadziwia nas samą objętością: twenty5.24i jest raczej smukły i produkuje bas tylko jednym przetwornikiem, co nie jest niczym wielkim. Mimo to, dostarcza niewiarygodny bas! Ten bas ma prawdziwą moc, sięga głęboko do piwnicy częstotliwości - i zalewa nasz pokój z zadziwiającą łatwością. Dalej, bas zadziwia absolutną czystością i klarownością. W wyższych zakresach częstotliwości nie występują efekty przesunięcia lub maskowania.

PMC twenty5.24i z przodu i z tyłu: Głośnik ten okazuje się być atrakcyjnym przetwornikiem dźwięku z każdej strony.

Porządek i moc obrazowania
Klarowność ta jest również wzmocniona przez dokładność basu. Dwadzieścia5.24i jest pozbawiony wszelkiej jaskrawości basu. Spełnia on obietnicę, że czysto zaprojektowana linia transmisyjna dostarczy zwinny, impulsowy bas. Ponownie skusiliśmy się na stream Donalda Fagena z jego "H Gang". Składa się z 14 muzyków, portfolio obejmuje od wokalu prowadzącego i wielogłowych wokali w tle, przez kompletną sekcję dętą, trzy gitary i dwa klawisze, po sekcję rytmiczną z basem, perkusją i bębnami. Pomimo ogromnego zagęszczenia instrumentalnego zestawu, ponownie doświadczamy tego wielkiego uporządkowania i siły obrazowania: muzycy są fizycznie obecni, mają dużo miejsca na rozległej, wyimaginowanej scenie i są doskonale rozmieszczeni zarówno na szerokość, jak i głębokość. Tutaj również z łatwością możemy śledzić każdą linię instrumentów dętych i wokali; nawet przy zestawie perkusyjnym ustawionym z tyłu, każdy akcent Keitha Carlocka na tomach czy hi-hacie jest słyszalny.

Równowaga basów na wszystkich poziomach głośności
Ale oprócz drobnych akcentów, twenty5.24i opanował również gruboziarnistą dynamikę: bęben basowy tego zestawu ma dużo mocy i kopa, a werbel ma bogate uderzenie. Ten głośnik naprawdę potrafi dać czadu. To jest to, co pokazuje nam, gdy podkręcimy poziom. Wysokowydajna kombinacja wzmacniaczy AVM nie pozostawia nic do życzenia a na twenty5.24i nie robi jednak wrażenia. My natomiast jesteśmy pod jeszcze większym wrażeniem, ponieważ nawet przy naprawdę wysokich poziomach głośności dźwięk pozostaje rześki, a basy konturowe. Model twenty5.24 już wcześniej dostarczał siłę i moc w zakresie niskich częstotliwości, ale przy wysokich poziomach głośności pozostaje wolny od podbicia niskich częstotliwości. Dzięki temu zachowana jest równowaga tonalna. Działa to również w drugą stronę: już przy niskich poziomach głośności, twenty5.24i dostarczają zaskakująco pełny bas. Ta wspaniała kontrola basu działa również przy ścianie. Umieściliśmy głośniki tuż przy ścianie - i nawet wtedy obraz dźwiękowy zachowuje swoją integralność.

Z uszami przez orkiestrę
Z taką przejrzystością chętnie pozwolimy, by twenty5.24i zaprowadziły nas do sali koncertowej - albo lepiej: do Selbu kirke w norweskim okręgu Trøndelag. To właśnie tam zespół TrondheimSolistene nagrał IV Koncert skrzypcowy D-dur KV 218 Wolfganga Amadeusza Mozarta ze skrzypaczką Marianne Thorsen. To nagranie to przyjemność pod każdym względem. Zaczyna się od akustyki, twenty5.24i stawia nas w samym środku kościoła parafialnego wraz z pierwszymi nutami otwierającego Allegro. Grająca przed nami orkiestra jest tak dobrze nagrana i odtworzona, że możemy wirtualnie przejść przez nią ze swoimi uszami, by posłuchać poszczególnych instrumentów. Marianne Thorsen stoi teraz przed tym ciałem dźwięku, starannie oddzielona od orkiestry, a jednak doskonale w niej osadzona. Nie umknie nam żadna subtelność jej interpretacji, ani roztapianie kantylen, ani ostre kłaniające się staccati. Także i tutaj twenty5.24i rozpieszcza nas neutralną, zrównoważoną tonalnie reprodukcją.

PMC twenty5.24i w teście odsłuchowym. Tutaj kolumna podłogowa gra z przedwzmacniaczem strumieniowym AVM Ovation SD 8.3 i wzmacniaczami mocy AVM Ovation MA 8.3.

Wniosek
Wraz z twenty5.24i, brytyjski producent przetworników PMC udowadnia swoje mistrzostwo w dziedzinie linii transmisyjnej. Ta złożona i dopracowana konstrukcja obudowy jest podstawą głębokiego, potężnego, czystego i przenoszącego impulsy basu - a to z kolei jest podstawą czystego, neutralnego dźwięku oraz znakomitego przestrzennego i trójwymiarowego obrazowania tego dwudrożnego głośnika. Bas pozostaje zrównoważony zarówno przy niskich, jak i wysokich poziomach głośności. Dzięki temu dźwięk jest zawsze jednorodny, bez uwypuklania basów i zanurzenia w niskich częstotliwościach. W ten sposób PMC przenosi wiele cech swoich monitorów studyjnych do sektora domowego audio. Osiągnięto to również poprzez atrakcyjny wygląd: dzięki linii transmisyjnej, twenty5.24i uzyskuje swoją moc basu przy użyciu tylko jednego głośnika średniotonowego i stosunkowo wąskiej obudowy. Twenty5.24i wyróżnia się eleganckim wzornictwem, piękną okleiną i doskonałą jakością wykonania. Litera "i" w nazwie modelu oznacza "ulepszony", ale od tego testu interpretujemy ją również jako "imponujący"

Zapraszamy do lektury oryginalnego testu (j.niemiecki)

Powiązane produkty:

twenty5.24i White Silk
PMC

twenty5.24i White Silk

Kolumny podłogowe
twenty5.24i Walnut
PMC

twenty5.24i Walnut

Kolumny podłogowe
twenty5.24i Oak
PMC

twenty5.24i Oak

Kolumny podłogowe