TEST: Fyne Audio F502SP "REKOMENDACJA" w HiFi Class"

03-05-2020

 

W majowym numerze intenetowej wersji HiFi Class znajduje się bardzo dobry test podłogowych kolumn głośnikowych Fyne Audio F502SP.

 

„Postanowiliśmy przekonać się, czy pomysł zapożyczenia głośników wysokiej klasy z modelu F702 i osadzenie ich w skrzynki standardowego modelu F502, przyniósł zamierzony efekt."

 

„Do powstania kolumn F502SP przyczyniła się luka, powstała pomiędzy seriami 500 a 700. Różnice zarówno w cenach poszczególnych modeli, jak i jakości brzmienia, są bowiem bardzo duże. Wypuszczając na rynek model F502SP, producent chciał wypełnić tę lukę. Zaproponował zatem nietypowe rozwiązanie, a mianowicie głośniki wysokiej jakości stosowane w modelach z serii F700, umieścił w skrzynkach przeznaczonych dotychczas do tańszych modeli z serii F500. Obniżono w ten sposób koszty produkcji umożliwiając tym samym zmniejszenie ceny końcowej nowopowstałego modelu, któremu nadano sygnaturę F502SP. Nowy model oferuje brzmienie dorównujące modelom z serii 700, ale za dużo mniejsze pieniądze, kosztem pięknie zaprojektowanym i wykonanym skrzynkom. Pomysł obniżenia cen poprzez zastosowanie tańszych obudów, jest w mojej ocenie trafiony, co potwierdziły testy odsłuchowe.”

 

Występują w kolorze czarnym i białym

 

„Firmowe rozwiązania

IsoFlare i Bass Trax należą do firmowych rozwiązań marki Fyne Audio. O ile jednak Bass Trax jest zupełnie nowym pomysłem, o tyle układ głośnikowy IsoFlare ma nieco więcej wspólnego z koncentrycznymi układami głośnikowymi stosowanymi przez firmę Tannoy, choć w zupełnie innej formie. Warto przypomnieć, że firma Fyne Audio została założona przez doświadczonych inżynierów, którzy odeszli wcześniej z Tannoya. Jednak w przypadku IsoFlare widać wyraźnie, że w Fyne Audio realizują już własne pomysły.

Kolumny F502SP różnią się od testowanego niegdyś modelu podstawowego tym, że cały układ głośnikowy został bezpośrednio zaimplementowany z droższych kolumn F702. IsoFlare odnosi się oczywiście do współosiowej konstrukcji głośnikowej, tworzonej przez dwa zintegrowane osiowo przetworniki. Za średnie i niskie tony odpowiada wykonany z włókien celulozowych stożek nisko-średniotonowy, wyposażony w specyficzne, symetrycznie pofałdowane, zawieszenie górne. W jego centrum znalazła się wysokotonowa kopułka magnezowa, wyposażona w silny, neodymowy układ magnetyczny oraz w specjalnie ukształtowaną tubkę, mającą za zadanie podnieść efektywność głośnika wysokotonowego oraz skorygować go czasowo względem fal akustycznych, reprodukowanych przez stożek nisko-średniotonowy.

W przypadku tego wyspecjalizowanego głośnika mającego zapewnić punktowe źródło dźwięku w pełnym paśmie częstotliwości, Fyne Audio czerpie już z własnych rozwiązań, stosując odmienne rozwiązania niż Tannoy. W oczy rzucają się nie tylko specyficznie ukształtowane zawieszenia FyneFlute, ale też wiele innych elementów. Głośniki pracujące w dwuipółdrożnym układzie, opartym na wyspecjalizowanym przetworniku koncentrycznym IsoFlare, uzupełniono dodatkowym wooferem. Jest to specjalny głośnik niskotonowy wyposażony w korektor fazowy, co poprawiło liniowość jego pracy, ale także przyczyniło się do zmniejszenia masy samej membrany stożkowej.”

 

PEŁNY TEST kolumn podłogowych Fyne Audio F502SP na HiFi Class

Powiązane produkty:

F502SP Gloss Black para
Fyne Audio

F502SP Gloss Black para

Podłogowe kolumny głośnikowe
F502SP Gloss White para
Fyne Audio

F502SP Gloss White para

Podłogowe kolumny głośnikowe
F502SP Gloss Walnut para
Fyne Audio

F502SP Gloss Walnut para

Podłogowe kolumny głośnikowe