TEST: Fyne Audio F1-8 "REKOMENDACJA" na HiFi Class

17-06-2020

 

W numerze czerwcowym znajduje się bardzo dobry test monitorów Fyne Audio F1-8.  

 

"Podstawkowe F1-8 to najwyższej pozycjonowana seria kolumn marki Fyne Audio. Sprawdzamy jaki wpływ na dźwięk mają zastosowane w nich głośniki koncentryczne najnowszej generacji.

 
Szkocka Fyne Audio staje się coraz bardziej znaną marką, nie tylko ze względu na atrakcyjny cennik, ale również za sprawą technologii głośnika koncentrycznego, będącego bezpośrednim nawiązaniem do konstrukcji wytwarzanych przez firmę Tannoy. Seria F1 obejmuje najbardziej zaawansowane konstrukcje marki Fyne Audio, wszystkie wyposażone są w koncentryczny układ głośnikowy IsoFlare. Najbardziej imponującą, flagową konstrukcją jest model podłogowy F1-12 w cenie 139 tysięcy złotych za parę. Bazuje on na największym głośniku IsoFlare o średnicy aż 300mm. Jedna kolumna waży bagatela 93kg, a wpływ na taką wagę ma masywna, antyrezonansowa obudowa o wysokości ponad metr.
 

 
Szerokie pasmo przenoszenia oraz ponadprzeciętna wydajność systemu głośnikowego IsoFlare pozwoliła zrezygnować z dodatkowego głośnika niskotonowego, wspomagającego kolumny w przetwarzaniu basu. Zatem każdy model z serii F1 został zbudowany wokół tego zaawansowanego konstrukcyjnie zespołu głośnikowego, co pokazuje olbrzymie możliwości drzemiące w systemie głośnikowym IsoFlare oraz różnorodności jego stosowania.Testowane monitory F1-8 są najmniejszą konstrukcją wśród produktów z serii F1, ale ze względu na współosiowy głośnik, również oferującą wysoką jakość dźwięku, zwłaszcza w kwestii reprodukcji sceny dźwiękowej.

 

..."Fyne Audio F1-8 prezentują styl wzorniczy charakterystyczny dla całej serii kolumn F1. Obudowę wykonano z dbałością o detale i nadano jej oryginalny kształt, przywodzący skojarzenia z lutnią. Dzięki giętym ściankom zwężającym obudowę ku tyłowi, udało się wewnątrz wygospodarować komorę o kształcie sprzyjającym redukcji pasożytniczych fal stojących, mogących podbarwiać dźwięk. Stosując skrzynkę o takim właśnie kształcie, zlikwidowano równoległości między największymi płaszczyznami tworzonymi przez boczne ścinaki, dzięki czemu wyeliminowano również niekorzystne odbicia wewnątrz obudowy. Tak przygotowaną komorę wzmocniono jeszcze od wewnątrz specjalnym wieńcem, na którym opiera się głośnik IsoFlare."

 

..."Tuż pod głośnikiem IsoFlare znalazło się pokrętło regulacyjne połączone z potencjometrem. Regulator ten odpowiadana za nadanie wysokim tonom odpowiedniej charakterystyki. Użytkownik może dokonać regulacji głośności w zakresie wysokich tonów o +/-3dB, pokrywającym pasmo w przedziale 2,5kHz-5kHz, co jest dobrze słyszalne, zwłaszcza dla osób mających szczególnie wyczulony słuch."

 

PEŁNY TEST Fyne Audio F1-8 na HiFi Class

Powiązane produkty:

F1-8 Gloss Walnut para
Fyne Audio

F1-8 Gloss Walnut para

Podstawkowe kolumny głośnikowe