Spotkanie dealerskie – Otrębusy 2021

01-10-2021

Mimo wielkiej niewiadomej dotyczącej skali wzrostu zakażeń Covid 19 firma E.I.C. Sp. z o.o. podjęła ryzyko i zorganizowała w dniach 21-22 września 2021 w Otrębusach, nieopodal Warszawy, ogólnopolskie spotkanie producentów i dystrybutorów urządzeń Hi-Fi i Hi-End.

Przybyło na nie 12 gości reprezentujących 9 producentów, a także blisko 50 przedstawicieli 32 firm, zajmujących się sprzedażą specjalistycznych urządzeń audio najwyższej klasy z całej Polski. Po rocznej przerwie w organizacji tego typu spotkań, zebrało się sporo nowinek sprzętowych, a nawet doszło na zjeździe do kilku światowych premier.

Pan Leif Johannsen z firmy Ortofon, zaprezentował publicznie, po raz pierwszy na świecie, wkładkę gramofonową MC o nazwie Verismo.

Najnowsza ekskluzywna produkcja duńskiego specjalisty wyposażona jest:

  1. w korpus wykonany w technologii SLM (spiekane laserem kolejne warstewki sproszkowanego tytanu)
  2. w system tłumienia WRD gdzie tłumiki stabilizujące wspornik wykonano z nanorurek węglowych
  3. w półmagnetyczny korpus armatury – zapobiega wpływowi ładunków elektrostatycznych na pracę wkładki
  4. w cewki miedzi beztlenowej, pozłacane
  5. w igłę ze szlifem Replicant 100 na diamentowym wsporniku

Konstruktor wzmacniaczy lampowych i hybrydowych marki Synthesis Luigi Lorenzon pokazał, jeszcze ciepły, przedwzmacniacz lampowy Roma 117DC, który przeznaczony jest do współpracy z monoblokami Roma 98DC. Urządzenie jest w pełni zbalansowane i świetnie sterowało końcówkami moc, które w połączeniu z monitorami FyneAudio F1-8 wytwarzały żywy i spektakularny dźwięk. Prawdziwą ucztę dla uszu uzyskano po wsparciu monitorów subwooferem aktywnym JLAudio model E-110. Sub w stereo daje wiele zaskakujących pozytywnych efektów.

Natomiast Steave Shade z firmy MoFi / BAT, zaprezentował limitowaną edycję gramofonu analogowego, w którym plinta została wykonana z tego samego gatunku drewna (jesion bagienny) i poddana takiemu samemu procesowi obróbki, co korpusy gitar elektrycznych Fender w wykończeniu Sunburst. Wyprodukowanych ma być zaledwie 1000 egzemplarzy.

Wzmacniacze BAT były częścią systemu składającego się z najnowszych produktów firmy: przedwzmacniacza VK-80 i końcówki mocy VK-90t, które napędzały potężne podłogowe kolumny Fyne Audio F704. Źródłem był gramofon MoFi UltraDeck współpracujący z przedwzmacniaczem BAT VK-P6SE.

W najbardziej rozbudowanym systemie, rolę przetworników akustycznych grały najnowsze flagowce Audio Physic model Cardeas. Panowie Manfred Distertich i Thomas Saheicha odkryli w swojej prezentacji całkiem sporo tajemnic technologicznych mających decydujący wpływ na końcowe brzmienie kolumn z Brilon. Manfred Distertich walczy w swoich konstrukcjach wszechobecnym rezonansem, co mu się udaje i co słychać w najnowszych produktach firmy.

Audio Physicowi towarzyszyła elektronika Musical Fidelity. Brytyjski producent to najnowszy nabytek firmy E.I.C. W systemie pracowały dwa potężne monobloki M8-S 700 sterowane przez przedwzmacniacz M8-S PRE, a jako źródła pracowały odtwarzacz CD M6-SCD i rewelacyjny przedwzmacniacz NU-VISTA VINYL w połączeniu z gramofonem Oracle Delphi VI na którym zamontowana była najnowsza wkładka Ortofon’a - Verismo. Słuchający oceniali dźwięk generowany przez system jako referencyjny.

Panowie Josef Zellner i Lothar Martens z firmy DUAL, przedstawili topowy gramofon Primus Maximus, a także trzy modele urządzeń nieco tańszych: automaty CS429 i CS529 oraz bardzo elegancki gramofon manualny, fabrycznie wyposażony we wkładkę Ortofon Blue – CS618. DUAL odradza się w całej okazałości.

Brytyjski Cyrus, reprezentowany na zjeździe przez Bartosza Hajbowicza, czarował słuchaczy naturalnym, analogowym brzmieniem generowanym przez najnowsze urządzenia z serii „XR”. Wzmacniacze bez najmniejszego problemu mogły sterować potężnymi kolumnami PMC: IB2SE lub Fact 8.

Professional Monitor Company (PMC) z Londynu, którą to markę prezentował Dave Frost, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno w studiach dźwiękowych, gdzie wykorzystywane są miksowania nagrań stereofonicznych i przestrzennych jak i w domach tworząc słuchaczom możliwość zagłębienia się w każdy niuans odtwarzanej muzyki.

Włoski wzmacniacz zintegrowany Unison Research model Performance Anniversary współpracował z kolumnami Opera Grand Callas i sterowany był z gramofonu DUAL Primus Maximus. Naturalność i ponadprzeciętna przestrzenność brzmienia przypadła wszystkim do gustu.

Swój system, w skład którego wchodził: odtwarzacz CD, serwer, przedwzmacniacz EPILOG z oddzielnym zasilaczem oraz monobloki MONOLOG, pokazał również niemiecki Trigon. Potężna moc sięgająca 2 x 650W / 4Ω, pozwalała demonstrować dźwięk naznaczony nieskazitelną dynamiką i selektywnością.

Okablowanie systemów stworzone było przy użyciu Kimber Kable seria Select i przewodów Ortofon.